Malta

Malta

Malta

Leżąca na trzech wysepkach, na środku Morza Śródziemnego, na skrzyżowaniu różnych szlaków i różnych kultur, Malta jest jedną z najbardziej tajemniczych wysp położonych w Europie. Gozo, Comino oraz Malta stoją nam bezpośrednio na drodze do Afryki, więc stanowią obowiązkowy punkt w wielu planach żeglarskich wypraw. Oczywiście nasze kroki najpierw kierujemy na główną wyspę- Malte, gdzie w stolicy La Valletta lądują wszystkie samoloty. Tutaj też mieści się najsłynniejsza, zaraz po Gibraltarze, twierdza Morza Śródziemnego. Tylko raz twierdza ta została zdobyta, w 1798 r. przez Napoleona, później wielokrotnie opierała się skutecznie atakom z morza (m.in. Niemcom w czasie II w.ś.) Bardzo burzliwe dzieje wyspy ukształtowały charakter jej głównego miasta, które po dzień dzisiejszy jest budzącą wielki podziw fortecą. Niezliczone umocnienia, bunkry, mury obronne wprawiają żeglarzy zbliżających się do wyspy w zachwyt. Jest to jedno z tych miejsc, gdzie lata historii łączą się ze sobą, tworząc wspaniały obraz, który na długo pozostaje w pamięci. Wielka Valletta to zlepek miast-dzielnic rozłożonych wokół dużej zatoki przedzielonej długim o kształcie palca, skalistym półwyspem. Właściwa Valletta, stare miasto otoczone murami i bastionami leży na cyplu owego półwyspu. Dostępu do niego, u nasady półwyspu, broni miasto-przedmieście Floriana. Półwysep dzieli zatokę na dwa zasadnicze porty: Grand Harbour od południowego-wschodu i Marsamxett Harbour od północnego-zachodu.
Nasze jachty znajdziemy w Msida Marina (700 stanowisk) oraz w Lazaretto Creek przy nabrzeżu Ta’Xbiex (200 stanowisk) oraz wzdłuż brzegu na wyspie Manoele. Dotrzeć najlepiej do nich taxówkami, ale bardziej żądni przygód żeglarze już na samym początku mogą poczuć klimat wyspy, fundując sobie przejażdżkę jedynymi w swoim rodzaju autobusami. Te kolorowe busiki wprawiają nas od razu w dobry nastrój.

Pierwsze dni naszej żeglarskiej podróży zapewne przeznaczymy na opłynięcie wyspy. Płynąc wokół Malty od Valletty w prawo napotykamy niewielką dobrze osłoniętą zatoczkę Marsascala i kilka zatoczek osłaniających od wiatrów północnych. Od południowej strony wyspa jest dzika i niezamieszkała.

Dużą atrakcją dla płetwonurków z pewnością będzie skalista wysepka Filfla, a na krótki postój, na kotwicy możemy się zdecydować przy Blue Grotto. Od północno-zachodniej strony godne polecenia są zatoki Anchor Bay, Golden Bay z piaskową plażą i Genejna. Piaszczyste są również kolejne zatoki Paradise Bay i Marfa. Od tego miejsca brzeg jest niższy i bardziej rozczłonkowany. Duże zatoki Mellieha, Selmun, St. Paul’s Bay, i Salina są dobrymi kotwicowiskami z piaszczystymi plażami i szmaragdową wodą. Tutaj z pewnością każdy z odwiedzających jachtów zdecyduje się na dłuższy postój, a nawet na nocleg, gdyż klimat zatoczek jest niesamowity

Później ciepły południowy wiatr poniesie nas zapewne w kierunku wyspy Gonzo, gdzie odwiedzimy port Mgarr, który ze względu na swój specyficzny charakter na pewno na długo pozostanie nam w pamięci. Gonzo ma nam również do zaoferowania swoje piękne zatoczki, które ugoszczą nas niezmiernie mile i nie pozwolą od razu na podniesienie kotwicy.
W powrotną drogę obowiązkowo powinniśmy zahaczyć o wysepkę Comino, która będzie prawdziwym rajem dla miłośników kąpieli morskich! Szmaragdowo-niebieska laguna, bardzo dobre kotwicowiska, które powinny zapewnić nam spokojny nocleg…to wszystko sprawia że Comino powinno znaleźć się obowiązkowo w planie naszego rejsu.

Malta jest niezapomnianym miejscem, tak bardzo różnym od rozdeptanych przez turystów popularnych kurortów, pełna spokoju, tajemniczości i…mieszanek kulturowych, na stałe zagości w naszej pamięci, a rejs na który popłyniecie z SailMore będzie należał z pewnością do jednych z najbardziej udanych waszych wakacji!

Parafrazując znany slogan reklamowy, chciałoby się dodać…zobaczyć Maltę- bezcenne!

MALTA

Przykładowy plan rejsu na 7 dni:

  1. dzień- zaokrętowanie+ zwiedzanie La Valletty
  2. dzień- Grand Harbour (Valletta)- Mgarr Gozo (15 mil morskich)
  3. dzień- Opłynięcie wyspy Gozo (25 Mm)
  4. dzień- Gozo- Comino (4 Mm)
  5. dzień- Laguna- Cominotto-Comino (10 Mm)
  6. dzień- Opłynięcie Malty (40 Mm)
  7. dzień- Zatoczki np. Blue lagoon- G.H. Marina (12 Mm)
  8. dzień- wyokrętowanie